top of page

Інформація щодо безбар'єрності

Шановні відвідувачі нашого Центру! 

     Міністерство охорони здоров’я України на виконання пункту 2 Протокольного рішення Ради безбар’єрності щодо реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору і нових викликів «Безбар’єрність – це коли зручно всім без винятку» від 29.03.2024 наказом від 03.06.2024 № 955 затвердило зміни до Методичних рекомендацій щодо запровадження принципів безбар’єрності під час надання медичних та реабілітаційних послуг в закладах охорони здоровʼя, затверджених наказом МОЗ України від 06 лютого 2024 року № 198.

     Адміністрація Центру звертається до Вас з проханням заповнити дану анкету-опитувальник.

Заповнений лист можна надіслати будь-яким зручним способом для вас:

  • засобами поштового зв’язку на адресу КНП "ЦПМСД №1 м. Вінниці": 21034, Вінницька обл., Вінницький р-н, м. Вінниця, вул. Миколи Зерова, буд. 13

  • електронною поштою: cpmsd1-vn@ukr.net

       У КНП "ЦПМСД №1 м. Вінниці" функціонує «СЕРВІС УТОГ» – це система відеозв’язку, завдяки якій особи з вадами слуху можуть отримати допомогу переклдадача жестової мови онлайн. Пацієнти можуть зв’язатися з сурдоперекладачем і за його посередництва спілкуватися з медиками. Відеозвʼязок з перекладачем жестової мови доступний 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Сервіс УТОГ – долає комунікативні барʼєри та дозволяє жити повноцінним життям кожному, хто спілкується жестовою мовою. 

     У центрі розміщенні інформаційні таблиці з інформацією про те, як зв’язатися з сурдоперекладачем. Для цього людині потрібно просканувати QR код і подзвонити до спеціаліста за допомогою одного із месенждерів.

     Центр обладнаний місцями для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують особи з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю. На території Центру сходи продубльовані пандусом.

НОРМАТИВНА БАЗА

В Україні питання безбар’єрності регулюється низкою нормативно-правових актів, зокрема:

Конституція України (стаття 24) гарантує рівність прав і свобод людини і громадянина незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Посилання: https://www.president.gov.ua/documents/constitution

Закон України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (1991 рік) визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади забезпечення рівних прав та можливостей осіб з інвалідністю в усіх сферах життя суспільства, їхньої участі у суспільному житті, включаючи доступ до освітніх, культурних, спортивних та інших соціальних послуг, а також до продуктів та послуг, вироблених та реалізованих на ринку.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/875-12#Text

Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_g71#Text

Указ Президента України “Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні”  https://www.president.gov.ua/documents/5332020-35809

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1324-18#Text

Розпорядження Кабінету Міністрів «Про затвердження складу міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проекту Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні»

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-skladu-mizhvido-a134r

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць для організації їх роботи та проведення голосування»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/962-2020-%D0%BF#Text

Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року” (2021 рік) визначає основні напрями та заходи щодо забезпечення безбар’єрності для осіб з інвалідністю в Україні.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/366-2021-%D1%80#Text

Основні документи, які регламентують безбар’єрність закладів охорони здоров’я

Державні будівельні норми ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення»

https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page?id_doc=79740

Методичні рекомендації щодо забезпечення безбар’єрності закладів охорони здоров’я (2022 рік) розроблені на основі Безбар’єрного стандарту закладів охорони здоров’я та містять практичні рекомендації щодо його впровадження.

Розуміння поняття «безбар’єрність» надає освітній серіал “Безбар’єрна грамотність” на порталі «Дія. Цифрова освіта».

В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливостях безбар’єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг із боку держави та бізнесу тощо.

https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free-literacy

bottom of page