Зверніться до амбулаторії, де працює сімейний лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. Візьміть з собою паспорт, картку платника податків (РНОКПП) і мобільний телефон. Зверніть увагу! Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини
Ваші дані та контактний телефон внесуть у систему "Електронне здоров'я". Це зробить уповноважена особа закладу: реєстратор, медсестра, лікар тощо Зверніть увагу! Дані вносяться в електронну систему - не буде жодних бланків, форм, печаток. Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медзакладу вводить у систему "Електронне здоров'я" для підтвердження. Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи "Електронне здоров'я примірник декларації для перевірки. Важливо! Уважно перевірте свої дані. Якщо помітили помилку - скажіть про це уповноваженій особі медзакладу. Декларацію друкуватимуть до тих пір, поки все не буде правильно. Якщо все правильно - уповноважена особа роздруковує ще один примірник Зверніть увагу! Обидва примірники декларації мають бути ідентичними і без помилок.
Пацієнт підписує 2 примірники декларації Зверніть увагу! Уповноважена особа проставляє відмітку з датою на обох примірниках декларації. Один із примірників залишається у вас, інший - у медзакладу.
Ось і все! Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює обраний вами лікар.

Також, ви можете ознайомитись із презентацією "Як обрати сімейного лікаря?", натиснувши кнопку нижче
Для чого підписувати декларацію з лікарем?
Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державу (НСЗУ), що оплата за ваше обслуговування має находити у цей медзаклад.
Водночас, декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви зможете укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.
Ви вільні у своєму виборі – не мусите підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання. Однак лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України.
Відповіді на найбільш поширені питання щодо підписання декларацій
Загальні питання
Для чого підписувати декларацію з лікарем?
Обрати свого лікаря – значить підписати декларацію про вибір лікаря – сімейного лікаря/терапевта/педіатра
Таким чином ви повідомляєте державні та НСЗУ, що будете обслуговуватися саме у цього лікаря. І з початком реформи у вашому закладі НСЗУ спрямує гроші у медзаклад, де працює ваш лікар
Коли будуть бланки декларацій у моїй амбулаторії?
Декларація заповнюється в електронній системі охорони здоров’я. Під час внесення даних у систему на ваш мобільний має прийти СМС з кодом, який треба повідомити працівнику, який вноситиме ваші дані в систему. Потім декларацію роздруковують із системи і пацієнт підписує її в двох екземплярах
З яким лікарем можна підписати декларацію?
Тільки з лікарем з надання первинної медичної допомоги – сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром
Чи потрібен пацієнту ЕЦП для підписання декларації?
Для підписання декларації у закладі пацієнту не потрібен ЕЦП
Чи правда, що в декларації є пункт «третя стать»?
Декларація містить багато пунктів, які необхідно заповнити, такі як ПІБ, дата народження, стать, місце поживання та інші. У виборі полів, які мають бути в декларації, ми керувалися загально прийнятими міжнародними стандартами та законами України. Пункт «Стать пацієнта» включає тільки два варіанти відповіді: чоловіча і жіноча.
Чи правда, що форма декларації в електронній системі відрізняється від тої, що зараз є в нормативних документах?
Фома декларації, яка зараз є у системі – чинна. Обов’язкові поля у декларації, що використовувалася під час пілотного режиму, залишаються незмінними. Додаткові поля працівники медзакладів можуть заповнити під час наступного візиту пацієнта. Форма декларації затверджена Наказом МОЗ України № 503 від 19.03.2018 р. «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».
Чи легальні декларації, які були підписані під час пілотного проекту? Чи треба їх заново підписувати?
Усі декларації, які були підписані до 1 квітня, чині.
Чи захищені персональні дані в електронній системі?
Безумовно, персональні дані в системі захищені. Електронна система охорони здоров'я спроєктована для роботи з персональними даними з дотриманням світових практик у сфері захисту даних. Система знаходиться на серверах