top of page

31 травня - день боротьби з тютюнопалінням

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987році Всесвітньою організацією охорони здоров’я та відзначається 31 травнякожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується понад 1 млрд курців, серед них майже 200 млн жінок.​

Відзначення цієї дати цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини. Більше того, практично кожні 6 секунд у світі помирає людина, яка курить. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.​

На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає майже 6 мільйонів людей, з яких понад 5 мільйонів випадків смерті реєструється серед нинішніх та колишніх споживачів тютюну і більш ніж 600 000 смертей — серед людей, які піддаються впливу пасивного куріння 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Вживання тютюну є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я, із якими коли-небудь стикалися у світі. Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Цей день відзначають і в Україні. Україна – серед перших за кількістю викурених цигарок на людину. Це говорить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Тютюнопаління є найважливішою проблемою здоров’я населення. В останнє десятиліття стрімко збільшується питома вага підлітків-курців. Куріння серед молоді є сучасним своєрідним стилем поведінки, як серед юнаків, так і серед дівчат. У той же час, воно сприяє розвитку цілого ряду захворювань і призводить до передчасної смерті.

Важливо розуміти, що тютюнопаління впливає не тільки на курця, але і на все суспільство в цілому. Так, наприклад, у дітей, які проводять час у приміщеннях, де курять, частіше спостерігаються захворювання органів дихання, зростає ймовірність інших серйозних захворювань. Також дим від тютюну негативно впливає на обмін речовин в організмі підростаючого покоління. Погіршене курінням здоров’я, перешкоджатиме вибору того роду занять, який до душі людині. Куріння молоді уповільнює її як фізичний, так і психологічний розвиток. Звідси можна зробити висновок, що ведення здорового способу життя необхідно прищеплювати з дитячого віку, і боротьба із згубними звичками повинна проводитися масово і підтримуватися всім суспільством, адже на світі є багато людей з почуттям відповідальності не тільки за своє здоров’я і здоров’я своїх майбутніх дітей, а й за здоров’я оточуючих людей.

bottom of page