top of page

Урядова програма "Доступні ліки"

У квітні 2017 року Уряд розпочав програму "Доступні ліки". Від тепер пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою

Як отримати безоплатні ліки за електронним рецептом?

Трансформація охорони здоров’я триває. З 1 квітня «Доступні ліки» стають ще доступнішими. Жодних папірців і втрати часу на підписи – відтепер рецепт на "Доступні ліки" стає виключно електронним. Як пацієнту отримати такий рецепт? Яка інформація міститься в цифрах, що надійдуть у SMS-повідомленні на мобільний? Де знайти потрібну аптеку? Про все це - у роз'яснювальному відео від команди НСЗУ.

  1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт

  2. Завітайте до аптеки з позначкою "Доступні ліки"

  3. Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за рецептомЗверніть увагу! Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. У програмі беруть участь лише монопрепарати (містять лише одну діючу речовину)


Де отримати ліки?

Позначка "Доступні ліки"

Пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці, що підписала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров'я), долучилася до програми і має наліпку "Доступні ліки"

Чому саме ці категорії захворювання?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.


Які діючі речовини входять до програми?


Діабет ІІ типу

  • Метформін (Metformin)

  • Гліклазид (Gliclazide)

  • Глібенкламід (Glibenclamidum)

Бронхіальна астма

Серцево-судинні захворювання


Що робити, якщо в аптеці закінчилися безкоштовні ліки або ті, що відшкодовуються?

  1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку

  2. Пацієнт може завернутись в іншу аптеку

  3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю

Які ліки пацієнт може отримати безоплатно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безоплатно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.